Vznik svorky
Vzhľadom k sociálnym väzbám a spôsobu ich vzniku sú takmer všetci členovia svorky príbuzní. Základným prvkom každej svorky je alfa pár.
Svorka vzniká párením samca a samice na konci zimy a neskôr je rozšírená ich mláďatami. Mláďatá začnú cestovať s rodičmi až na jeseň a zostávajú s nimi celú zimu, aby sa naučila loviť (viac v článku Mláďatá).
Vďaka tomu, že sa vlci pária až v 22 mesiacoch veku, nedochádza v období rozmnožovania k žiadnym konfliktom a pôvodný pár sa spári znova. Svorka ostáva pokope. Aj keď mláďatá z prvého vrhu často rodičov dočasne opúšťajú, keď títo starajú o nové mláďatá, neskôr sa k nim opäť znovu vracajú.
Ak by sme uvažovali nulovú úmrtnosť a veľkosť vrhu šesť šteniat, skladala by sa svorka vzniknutá pred dvoma rokmi zo štrnástich jedincov. V skutočnosti bude vo svorke okolo siedmich jedincov.
Príležitosť k rozdeleniu svorky príde tretí zimu. Mláďatá z prvého vrhu sú už dospelé a začínajú si hľadať partnera. Vzniká rivalita medzi nimi a alfa párom alebo medzi nimi navzájom, prípadne túžba nájsť si partnera z inej svorky. Výsledkom je narušenie starých sociálnych väzieb vďaka silnej rivalite alebo vznikom iného, silnejšieho vzťahu.
K definitívnemu rozdeleniu dôjde v čase výchovy mláďat. Mladí si vytvorí vlastný brloh oddelené od brlohu svorky. Ak, až vyrastú mláďatá, sa znovu stretnú s pôvodnou svorkou, môžu sa opäť spojiť dohromady. Keď sa však nestretnú, idú vlastnou cestou a vytvoria novú svorku.
Ďalšou možnosťou, kedy dôjde k rozdeleniu svorky, je smrť jedného alebo oboch vodcov.
V prvom prípade môže (ale nemusí) dôjsť k rozdeleniu vplyvom sociálneho napätia spôsobeného spormi o vodcovstvo.
V druhom prípade spôsobí smrť oboch vodcov veľký sociálny otras a následné spory o vedúcu pozíciu väčšinou svorku rozloží. Svorka sa rozdelí na jednotlivé páry a tie potom vytvoria základ nových smečok.
Ďalšie informácie o rozpade smečok nájdete v článku Veľkosť svorky.
Vypočuť
Čítať foneticky
Veľkosť svorky
Veľkosť svorky sa väčšinou pohybuje medzi 2 8 jedincami, pričom najbežnejší počet je 6 7. Prečo to nie je viac alebo menej? Je to predovšetkým z týchto štyroch dôvodov:
Najmenší počet jedincov nutný pre nájdenie a bezpečné ulovenia koristi
Vlci väčšinou loví korisť oveľa väčšie než sú sami, takže jeden samotný vlk by s jej ulovením mal problémy a mohlo by to pre neho byť nebezpečné. Väčší počet vlkov dokáže korisť nielen rýchlejšie nájsť, ale aj rýchlejšie uloviť. Pri prenasledovaní sa môžu striedať alebo môže napríklad časť svorky koristi nadběhnout. Avšak pri moc veľkom počte sa naopak efektivita lovu znižuje, takže väčšie svorky sa spravidla rozdelí na niekoľko menších, ktoré lovia samostatne.
Maximálny počet jedincov, ktorí sa nasýti z koristi
Ak je svorka tak veľká, že keď sa najedia najsilnejší členovia, nezostane z koristi takmer nič, tí na ktoré neostalo sa odoberú na ďalší lov. Ak sa toto deje často, nakoniec dôjde k rozdeleniu svorky.
Samozrejme tento faktor závisí od koristi, ktorá je v príslušnej oblasti dostupná. Napr. z 400 kg ťažkého losa sa nasýti až 40 jedincov. Avšak zvyšovanie počtu nad 8 jedincov je zriedkavé kvôli ostatným dôvodu.
Maximálny počet členov, s ktorými môže jedinec nadviazať sociálny vzťah
Aby mohla svorka normálne fungovať, je nevyhnutné, aby si každý člen vytvoril sociálny vzťah ku všetkým ostatným. Pri určitom počte vzťahov už nie je schopný vytvárať ďalšie a sociálna štruktúra prestane fungovať. Následkom toho dôjde k rozdeleniu svorky.
Maximálny počet sociálnych konkurentov, ktoré môže jedinec akceptovať
Mláďatá

Šteňa
Párenie prebieha v období medzi koncom januára a apríla, v závislosti na zemepisnej šírke. Čím severnejšie, tým neskôr párenie začína. Pričom mladé samice páriaci sa prvýkrát začnú byť plodné o jeden až dva týždne neskôr, ako samice staršie.
Samica je plodná iba 5 až 7 dní. Počas tohto obdobia sa alfa pár zdržuje mimo svorku aby nebol rušený ostatnými. Alfa pár je tiež takmer vždy jediný pár vo svorke, ktorý má právo sa rozmnožovať.
Normálne je vládcom celej svorky alfa samec, ale v dobe, keď sú mláďatá ešte v brlohu má vedúce postavenie alfa samica.
O tom kde doupě bude rozhoduje samozrejme ona. Keď sú šteňatá malé a ostávajú v brlohu, musia ostatné členovia svorky nosiť ich matke potravu, pretože tá ich nemôže nechať osamote.
Vývojové štádiá mláďat
10 - 15 dní otvárajú sa očí
3 týždne vyrastajú mliečne zuby, začínajú preskúmavať doupě
4 týždne prvý zavytie
4 - 5 týždňov krátke cesty okolo brlohu, začínajú jesť mäso
6 týždňov s dospelými sa vzďaľujú až niekoľko kilometrov od brlohu, tvoria sa hierarchia
6 - 8 týždňov mláďatá prestávajú byť kojené
12 týždňov chodí so svorkou na lov (sami sa lovu ešte nezúčastňujú)
15 - 28 týždňov mliečny chrup nahradený trvalým
7 - 8 mesiacov aktívne sa zúčastňujú na spoločných lovov
Prvý rok
Mláďatá sa rodia po 59 až 63 denné gravidity, väčšinou v apríli alebo v máji. V jednom vrhu býva spravidla štyri až šesť vlčat, ale môže byť len jedno alebo ich môže byť až trinásť. Veľkosť vrhu závisí predovšetkým na množstve koristi a vlkov v oblasti. Čím menej koristi sa v oblasti vyskytuje, tým menej mláďat sa narodí. Pri veľkom nedostatku potravy sa mláďatá nemusia rodiť vôbec, čo zvyšuje šance na prežitie celej svorky. Málo mláďat sa tiež narodí v prípade, že je v oblasti veľké množstvo vlkov. To spoločne s teritoriálnym správaním zaisťuje, že vlky sa nemôžu v určitej oblasti premnožiť.
Mláďatá po narodení vážia iba okolo pol kilogramu a sú hluché a slepé. Keď sú väčšie, ostatní členovia svorky sa striedajú pri hraní si s nimi, v ich strážení a kŕmení. Mladá mláďatá sa zdržiavajú len v najbližšom okolí brlohu. Asi vo veku okolo šiestich týždňov sa medzi mláďatami začína tvoriť hierarchia, ktorú tvorí iba jedna línia (nezávislá na pohlaví). Táto hierarchia sa behom doby veľmi často mení.
Väčšina mláďat neprežije prvý rok života - úmrtnosť býva okolo 60%. Keď sú mláďatá stará zhruba 8 týždňov, opúšťa okolie nory a zdržujú sa na zhromaždisku svorky. To je miesto kde vlci spia, hrajú sa a odpočívajú. Mláďatá tu nikdy nezostávajú samotná, vždy s nimi zostáva aspoň jeden dospelí vlk, ktorý ich stráži. Na zhromaždisku zostávajú kým nie sú dostatočne starí na to, aby mohli chodiť s dospelými na lov (to je asi vo veku 12 týždňov). Keď sú starí zhruba 6 mesiacov a sú už rovnako veľkí ako dospelí, začínajú sa aktívne zúčastňovať lovu.
Keď mláďatá prestanú byť kojené, začnú ostatní členovia svorky hrať v ich živote dôležitú úlohu. Všetci členovia svorky sa zúčastňujú ich výchovy a nosia im čiastočne tráviacu potravu. Dospelí si tiež s mláďatami často hrajú.
Šteňatá si veľmi rada hrajú, či už sama, spolu či s dospelými. Veľká časť ich hier je tréning pre činnosti, ktoré budú robiť ako dospelí. Ku hre využívajú hračky napr. kosti, pierka alebo kože mŕtvych zvierat. Hračky "zabíja" a nosí ich ako "trofeje". Keď sú väčšie, lovia malé zvieratá napr králiky alebo vtáky. To všetko je dobrá príprava na ich prvý skutočný lov.
Hierarchia svorky je založená na konkurencii. Logickou snahou každého jedinca je dostať sa vyššie a naopak udržať svoju pozíciu voči tým nižšie postaveným. Ak je konkurencia moc veľká, sociálna štruktúra opäť prestane fungovať a dôjde k rozdeleniu svorky.
Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových " blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, mazať a ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke. Základné tipy: - Používajte často nové bloky.
- ENTER = nový odstavec.
- SHIFT+ENTER = nový riadok.
- Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
- Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
- NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk
|